ETKİNLİKLER / 22 Ağustos Pazar günü Ege kıyılarını ve köylerini aratmayan Tirilye ve Cumalıkızık’tayız.

Kayıt FormuYasal Bilgi: Bu formda talep edilen bilgiler; TÜRSAB zorunlu seyahat sigortası bilgileri olup, KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU şartlarına bağlı kalınarak kullanıma sunulmuştur.


Etkinlik Hakkında

22 Ağustos Pazar günü Ege kıyılarını ve köylerini aratmayan Tirilye ve Cumalıkızık’tayız.

 

Araç hareket saatleri ve güzergah;

06:30 da aracımız İncirli Alfemo önünden katılımcı arkadaşlarımızı araca alarak sırası ile;
06:45 Mecidiyeköy Simit Sarayı ve Halkbank önü  ( Ortaklar çıkışı ) 
07:00 Beşiktaş Sait Çiftçi Durağı
07:20 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü
07:25 Göztepe Durağı
07:30 Kozyatağı Carrefour Karşısı
07:35 Bostancı Durağı
07:45 Maltepe Durağı
07:55 Kartal Durağı
08:10 Pendik Durağından katılımcılarımızı alarak Eskihisar feribot iskelesinden Topçular iskelesine geçeceğiz. Feribotta herkes kendi getirdiği nevaleler ile yada feribotta alacağı tost yada simit ile kahvaltı olayını halledecek.

 

 Etkinlik bilgisi ;

 Feribotun Topçular iskelesine yanaşması ile aracımız vakit kaybetmeden Tirilye’ye doğru hareket edecek.

Saat 10:30 civarı Tirilye’de olmayı planlıyoruz.

Önce sahilde güzel bir kahve içerek ardından Tirilye’nin muhteşem sokaklarında dolaşmaya,restore edilmese de hala ayakta kalan Rum evlerini fotoğraflamaya,taş mektep başta olmak üzere,kiliseler ve hamamları görmeye başlayacağız. Burada rehberimiz Zeytinci Hasan abimiz olacak. O renkli kişiliği ve kendine özgü anlatımı ile bize eski Tirilyeyi ve şimdiki Tirilyeyi masal gibi anlatacak…

 Tabi bu kadar gezerken karnımız da acıkacak. Bize soracak olursanız öğlen yemeği için iki seçenek var ya burada biraz pahalı da olsa çok lezzetli deniz balığı yiyebiliriz, yada Cumalıkızık’ta gözleme,mantı,sarma gibi yiyeceklerle karnımızı doyurabiliriz. Buna herkes kendi karar versin…

 Saat 14:00 te Tirilye’yi arkamızda bırakarak Cumalıkızık’a yola koyulacağız.

Cumalıkızıkta aracımızı bırakarak o eşsiz Arnavut kaldırımlı sokaklarda tarih kokan konak ve evlerin arasında bol bol dolaşacak çay evlerinde çay içecek,bol bol fotoğraf çekeceğiz.Burada da yukarıda yazdığımız gibi yemek işimizi halledebiliriz.

 Çok geç olmadan saat 17:00 gibi Cumalıkızık’ı da arkamızda bırakarak Topçular iskelesinden feribotumuza binerek Eskihisar feribot iskelesinde inip İstanbul’a ayak basarak katılımcı arkadaşlarımızı aldığımız duraklara bırakacağız.

 

Bölge bilgileri ;

Tirilye Köyü

Tirilye'de dünyanın en dar sokakların yer aldığı yerleşim alanındaki yedi kilise,üç manastır ve pekçok tarihi eser gelen turistler tarafından zevkle geziliyor.Yedi milyonu aşkın sayılarıyla,en yaşlı zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgede, poyraz rüzgarlarının hakim olduğu sahilde,çevre düzenlemesiyle kazanılan çay bahçeleri,cafe ve restoranlar,bursa ve istanbul'dan gelenlerin akınına uğruyor.
Tirilye'nin kuruluşuyla ilgili üç rivayet bulunuyor.
1.Cenevizliler vaktinde,sivzi,trilye ve kapanca'da üç köy vardı.O yılların korsanları bu köylere devamlı saldırırlardı.Köy halkı dağınık kalırlarsa saldırganlarla baş edemeyeceklerini anlar ve üç köy şimdiki tirilye'de toplanır ve tirilye oluşur.
2. m. s 376'da hristiyan din adamları, İznik'te toplanmışlar.İznik konsulü diye tarihe geçen olayla din adamları arasında yorum farkları ortaya çıkmış. Aya Yani,Aya Yorgi ve Aya Satri adlarında üç papaz,başpiskoposla anlaşmazlığa düşünce afaroz edilmişler.Onlar da Tirilye'nin bulunduğu yere gelmişler. bu üç papazdan ötürü,"tri: üç; ilya: papaz" buranın adı tirilya olmuş.
3. Bir başka rivayette ise latince tirilye "kırmızı balık, barbunya" anlamına geliyor.Dere ağzında bol oranda barbunya balığı bulunurmuş ve buradan doğu Roma imparatorlarına barbunya balığı götürülürmüş.
Rivayetler bir yana, 1330'lu yıllara kadar Bizans kasabası olan trilye sonraları, osmanlı kasabası olmuş.1900 başlarında "Mahmut Şevket Paşa" kasabası, 1963 yılında ise Zeytinbağı ismiyle anılmaya başlamış.

Cumalıkızık Köyü

Kuruluşu yaklaşık 1300'lü yıllara denk gelmektedir.Bir vakıf köyü olarak kurulan köyde, tarihi doku çok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örnekleri günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık tarihsel filmlere mekan olmaktadır.Uludağ etekleri ile vadiler arasında sıkışıp kalan köylere kızık adı verilmiştir. Diğer kızık köylerindeki köylülerin eskiden Cuma namazı için toplandığı yer olduğundan bu köyün Cumalıkızık adıyla anıldığı söylenir. Bir başka söylence de, Osman Bey'in köyün kurulduğu günün cuma günü olması sebebiyle bu köye "Cumalıkızık" adını vermiş olduğudur.Köy meydanında köy geçmişine ait eşyaların sergilendiği bir de müze (Cumalıkızık Etnografya Müzesi) bulunur. Köyde, Haziran ayında "Ahududu Şenliği" yapılmaktadır. Ünlü "Cumalıkızık evleri" moloz taş, ağaç ve kerpiçten yapılır, genelde üç katlıdır. Üst katlardaki pencereler kafesli veya cumbalıdır. Ana giriş kapılarındaki kulplar ve tokmaklar dövme demirden yapılır. Evler sarı, beyaz, mavi, mor renklere boyalıdır. Evlerin arasında kaldırımsız, taş döşeli, çok dar sokaklar bulunur.Köyün camisi, caminin yanındaki Zekiye Hatun Çeşmesi ve tek kubbeli hamamı Osmanlı devrinden kalmadır. Köyde, Bizans devrinden kalma bir kilise kalıntısı da bulunur. Köyde narenciye, ceviz, kestane yetişir.Tarihi dokusu nedeniyle sık sık dizi ve film çekimlerine sahne olur. Örnek olarak Kurtuluş Savaşı'nı anlatan Kurtuluş dizisi, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu anlatan Kuruluş dizisi ve son olarak başrolünü Emrah İpek'in oynadığı Kınalı Kar dizisi burada çekilmiştir.

Katılımcı profili , sayısı ve katılım araçları;

Şehir turu olacağından herhangi bir kısıtlama olmayacaktır. Her yaştan katılımcıya uygundur.

Fiyatlandırma ;

Tursab’a bağlı KARROZZERIA TURİZM ( LİSANS NO 8998 ) ın etkinliği olan bu turun fiyatı 280 TL olup , fiyata dahil olanlar ;

 

Şehirlerarası  ulaşım ,

Feribot geçişleri ,

Tirilye ve Cumalıkızık ara transferler ,

Seyahat Sigortası ,

Tursab A sınıfı belgeli firma ödemesi …

 

ÖNEMLİ NOT :

 

·         Rezervasyon ve bilgilendirme için 0532 277 99 29 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

·         Günübirlik Turlarımızda katılımcı sayısı en az 14 olmalıdır. Turda yeterli doluluk sağlanamazsa acente tura 1 gün kala turu iptal edebilir.

·         Turumuzda Koltuk Talep Eden Herkes Tam Ücret Ödemesi Gerekmektedir.

·         Turlarımızda ulaşımın sağlandığı araçlar kişi sayısına göre belirlenmektedir. Araçlarımız turizm taşıma belgeli konforun en üst seviyede tutulduğu araçlardır.

·         Ulaşımda ön sırada, arka sırada, cam tarafı, koridor tarafı veya kapı yakını şeklinde koltuk garantisi verilmemektedir.

·         Ulaşımda rezervasyonu birlikte alınan misafirlerimizin koltukları yan yana verilmektedir.

·         Tur Fiyatımız net olarak verilir sonrasında ek bedel vs. hiçbir ücret çıkarılmamaktadır.

·         Tur programında gezilecek yerlerdeki süreler değişmemek şartıyla Rehber ve Acente tur programın gidişatı ve gezilecek yerlerin sıralamasını değiştirme hakkını tur boyunca saklı tutar.

·         Turumuzda gezilecek yerlerde yolun kapanması, restorasyon vs. durumlarda acente sorumlu değildir.

·         Rezervasyon yaptırılan kişi için gerekli irtibat bilgilerinin verilmesi zorunludur. Tarafımıza bu bilgiler eksik verildiği takdirde oluşabilecek olası aksiliklerde Karrozzeria Turizm sorumlu tutulamaz.

 

 

 

GEZENTİLER D.S.O DAN KATILIMCILARIMIZA BİLGİLENDİRME ;


2008 YILINDAN BU YANA BU GURUP SEVGİ , SAMİMİYET , DOSTLUK VE ARKADAŞLIKLAR İLE YOL ALAN DİL , DİN , IRK , SINIF VE POLİTİK AYRICALIK GÖZETMEKSİZİN KİŞİ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNE SAYGIYLA BAĞLI ÖZEL İNSANLARIN BİR ARAYA GELMESİYLE HER GEÇEN GÜN BÜYÜYEN BİR TOPLULUKTUR.

 

HER FERT KENDİNDEN SORUMLU OLDUĞU GİBİ GURUP İÇİNDEKİ HİYERARŞİYE DE AYAK UYDURMAKLA , REHBER VE SORUMLULUK ÜSTLENMİŞ ORGANİZATÖRLERE MANTIK DAHİLİNDE UYUM SAĞLAMAKLA YÜKÜMLÜDÜR.

 

BİR FİKİR SÖYLEDİĞİNDE DİNLENECEĞİNİ BİLDİĞİ GİBİ , BAŞKA BİR ÜYENİN FİKİRİNİ SUNDUĞUNDA DA DİNLEMEYİ BİLEN , FİKİRLERE , YENİLİKLERE AÇIK VE HEP KENDİNİ YENİLEYEN , HER ZAMAN İLKLERE İMZA ATAN BİR YÜZE SAHİPTİR GEZENTİLER D.S.O.

DOĞANIN ASIL SAHİPLERİ OLAN YABAN YAŞAMA MİSAFİR OLMA RUHU İLE TOPRAĞA BASAN , DOĞANIN KANUN VE KURALLARINA RİAYET EDEN , KORUYUP KOLLARKEN TÜM NİMETLERİNDEN ZARAR VERMEKSİZİN FAYDALANMAYI BİLEN ÜYELERİMİZLE ÇIKARIZ HER ETKİNLİKTE KIRSALA.

BU BİLİNCİ SIRTÇANTALARIMIZDA TAŞIRKEN GELECEK NESİLLERE DE BİRŞEYLER BIRAKMAK PEŞİNDEDİR GURUBUMUZ.

 

BUNUN EN GÜZEL ÖRNEĞİ 2013 YILINDAKİ KARTEPE ORMAN ŞEFLİĞİNİN BİZE VERDİĞİ YER VE FİDANLAR İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ “ GEZENTİLER D.S.O HATIRA ORMANIMIZDIR” .

DUYURUSUNU YAPTIĞIMIZ ,1618 nolu YASA KAPSAMINA GİREN FAALİYETLER TURSAB SEYAHAT ACENTESİ İŞLETME BELGE SAHİBİ KARROZZERIA TURİZM ( LİSANS NO 8998 ) İN FAALİYETLERİ OLUP , GEZENTİLER DOĞA SPORLARI ORGANİZASYONU KAR AMACI GÜTMEKSİZİN PAYLAŞIM ESASLI OLARAK ETKİNLİĞİ SOSYAL MEDYA YOLU İLE GURUP ÜYELERİNE YAYMAKTADIR.

 

BUNA GÖRE;ETKİNLİK VE DUYURULAR KAR AMACI GÜTMEYEREK , TİCARİ AMAÇLI OLMAYIP , MASRAF PAYLAŞIMI VE GÖNÜLLÜLÜK ESASI İLE YAPILMAKTADIR.

 

TÜM PAYLAŞTIĞIMIZ ETKİNLİKLER BİREYSEL FAALİYETLER OLUP , KİŞİLERİN KENDİ SORUMLULUĞU DAHİLİNDEDİR.


SAĞLIK SORUNU YAŞAMAYAN HERKESİN DOĞA İLE İÇ İÇE OLMASINA VESİLE OLDUĞUMUZ BU AKTİVİTELERE ZORLUK DERECESİNE GÖRE ÜYELERİMİZDEN HER İSTEYEN KATILABİLİR. DEĞİŞEN SAĞLIK DURUMUNUZU MUTLAKA KOORDİNATÖRÜNÜZE ÖNCEDEN BİLDİRMENİZ MENFAATİNİZEDİR.

AKTİVİTELERDEKİ MAALİYETLER KATILIMCILARA EŞİT OLARAK PAYLAŞTIRILARAK KATILIM ÜCRETİ OLUŞTURULARAK KATILIM ÜCRETİ YAYINLANMAKTADIR.

ETKİNLİKLERİMİZ GENELDE DOĞA SPORLARI AKTİVİTELERİ OLDUĞU İÇİN , YAYINLANAN ZAMAN DİLİMİ AŞILABİLİR , YA DA ERKEN BİTEBİLİR.

 

BAŞLAMA VE SON NOKTA BİTİŞ SAATLERİ ETKİNLİK İÇİNDEKİ İSTENMEYEN DURUMLAR, HAVA VE YOL KOŞULLARINA GÖRE DEĞİŞİKLİK ARZEDEBİLİR.


TÜM KATILAN ÜYELERİMİZİN DOĞAYA ÇIKARAK YABAN HAYATINA MİSAFİR OLDUKLARINI , DOĞADAKİ RİSKLERİN GERÇEK HAYATIN BİR PARÇASI OLDUĞUNU KABUL EDEREK FAALİYETLERE KATILMALARI GEREKMEKTE VE BU RİSKLERİ KABUL EDEREK ETKİNLİKLERE KATILIM YAPTIKLARINI BİLMELİDİRLER.

 

KÖTÜ HAVA ŞARTLARI , YARALANMALAR , YANGIN , DEPREM , TOPRAK KAYMASI , YILDIRIM , FIRTINA , SEL , YABAN HAYVANI VE YÖN KAYBI GİBİ DURUMLARDA TEK YETKİLİ VE SÖZ SAHİBİ FAALİYET LİDERİDİR.


AKTİVİTELERE VE ETKİNLİKLERE KATILANLAR TÜM YUKARDA YAZILI AÇIKLAMALARI OKUYARAK KABUL ETMİŞ , ONA GÖRE ETKİNLİĞE KATILMIŞ SAYILACAKTIR.


BU SEBEPTENDİR Kİ ETKİNLİKLERİMİZ İLE ALAKALI ÖNEMLİ BAZI HATIRLATMALARDA BULUNMAK ZORUNDAYIZ.

 

SEYAHAT SİGORTANIZIN KESİLEBİLMESİ İÇİN Kİ ZORUNLUDUR MUTLAKA

* DOĞUM TARİHİNİZİ GÜN AY YIL OLARAK ,

* TC KİMLİK NUMARANIZI ,

* BİLİYORSANIZ KAN GURUBUNUZU,

KAYITLARIMIZDA BULUNMASI VE SİZE ULAŞABİLMEMİZ , ALACAĞIMIZ DURAĞI BİLMEMİZ İÇİN İSE

* İLETİŞİM NUMARANIZI ,

* BİNECEĞİNİZ DURAĞI [email protected] yada 0532 277 99 29 NUMARALI TELEFONDAN BİLDİRMENİZ GEREKMEKTEDİR.

EĞER GEZİYE KATILMAYI İPTAL EDECEKSENİZ MUTLAKA EN GEÇ “20 AĞUSTOS 2021” AKŞAMINA KADAR İPTAL EDİNİZ.


SİZİN DE BİLDİĞİNİZ GİBİ GEZİLERİMİZ MASRAF PAYLAŞIMI ESASINA GÖRE YAPILDIĞI İÇİN SON ANDA YAPILAN İPTALLER DOLAYISI İLE HEM ARAÇ SEÇİMİMİZDE YANILTICI OLUYOR,HEM SİGORTA MASRAFLARINIZI CEBİMİZDEN ÖDEMEK DURUMUNDA KALIYOR,HEM GELMEK İSTEYEN ARKADAŞLARIMIZA YER YOK DİYOR,HEM DE KATILAN KATILIMCILAR DAHA FAZLA KATILIM PAYI ÖDEMEK ZORUNDA KALIYORLAR.

 

SİZLERDEN BU KONUYA HASSAS DAVRANMANIZI RİCA EDİYORUZ.


TÜM KATILIMCILARIN , ARAÇ KALKIŞ SAATLERİNDEN 5 dk ÖNCESİ DURAKLARINDA HAZIR BULUNMALARI MENFAATİMİZEDİR..BU ETKİNLİĞE KATILAN TÜM KATILIMCILAR YUKARIDA YAZILI AÇIKLAMALARI OKUYARAK İMZALAMIŞ VE KABUL ETMİŞ SAYILACAKTIR.


Yaklaşan Etkinlikler